• Brak produktów w koszyku.

Image Alt
  /  Hiszpański   /  Gramatyka   /  Pretérito indefinido de indicativo (czas przeszły dokonany prosty)

Pretérito indefinido de indicativo (czas przeszły dokonany prosty)

Szukasz informacji o hiszpańskim zagadnieniu gramatycznym: pretérito indefinido de indicativo?

Na tej stronie znajdziesz różne źródła, gdzie został omówiony hiszpański czas przeszły prosty zarówno w języku polskim, hiszpańskim jak i angielskim. Jeśli będzie brakowało Ci jakiegoś wyjaśnienia możesz sprawdzić przygotowany przez nas dostępny w sprzedaży za małą opłatą PDF. Znajdziesz w nim szczegółowo omówione zagadnienie indefinido na poziomie podstawowym. Oprócz obszernej teorii są tam także ćwiczenia z kluczem odpowiedzi.

 

Strony z omówieniem indefinido

Wyjaśnienia po polsku

Wyjaśnienia po angielsku/hiszpańsku

grambox poziom podstawowy

Gdzie jest indefinido?

Czas przeszły dokonany prosty, lub po prostu w hiszpańskim indefinido, to jeden z ostatnich tematów przerabianych na poziomie początkującym. Zwykle podczas nauki zestawiany jest z czasem pretérito perfecto i imperfecto. Na poziomie początkującym A1 i A2 poznajemy aż 3 czasy przeszłe w następującej kolejności: perfecto, indefinido i imperfecto lub indefinido, perfecto i imperfecto. Rzadziej imperfecto jest wprowadzane jako pierwszy czas przeszły. Warto zwrócić uwagę na wielkość klocka z indefinido. Jest obszerniejszy niż dwa pozostałe czasy przeszłe, co wskazuje na jego większą objętość względem zagadnień, które należy poznać w trakcie nauki.

Interesuje Cię umiejscowienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej?

KUP GRAMBOXA

Czym jest indefinido (czas przeszły dokonany prosty) i na co mi on?

W hiszpańskim mamy dwa czasy przeszłe dokonane (trybu indicativo). Jeden jednak ma formę prostą — właśnie indicativo. Drugi ma formę złożoną — czas przeszły perfecto. Co to oznacza? Chodzi o budowę tych czasów indicativo składa się tylko z odmienionego czasownika, podczas gdy perfecto ma dwie składowe, tzn. odmiana składa się z dwóch członów. To nie jest jedyna różnica w tych czasach. Zwykle czasu przeszłego prostego używamy w odniesieniu do czynności lub sytuacji, które są już zakończone i nie mają związku z teraźniejszością. Podmiot wypowiedzi (osoba, której przytrafiło się dane zdarzenie) już „jest poza czasem” o którym się wypowiada.

Warto uwzględnić różnice w postrzeganiu i używaniu tych czasów w obrębie samych krajów hiszpańskojęzycznych. Fajnie przedstawione i wyjaśnione porównanie czasu Pretérito Perfecto i Pretérito Indefinido znajdziecie w prezentacji autorstwa Kingi Kubala (patrz na prawo).

Wyrażenia czasowe indefinido vs perfecto

wyrażenia czasownikowe preterito indefinido

Potrzebuję bardziej usystematyzowanej wiedzy o indicativo.

Masz wrażenie, że to nie wszystko co powinnaś wiedzieć o tym zagadnieniu na poziomie podstawowym?

Chcesz sobie poukładać w głowie hiszpańską gramatykę?

Nie do końca odnajdujesz się w zawiłościach gramatyki hiszpańskiej? Wolisz wizualne przedstawienie wszystkich zagadnień? Opracowałyśmy przedstawienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej w formie schematu z systematycznie poukładanymi klockami-zagadnieniami gramatycznymi.

Jeśli chcesz spojrzeć na hiszpańską gramatykę trochę inaczej niż zwykle to GRAMBOX jest dla Ciebie.

 

Kliknij w poniższą grafikę

Grambox lejek
Post a Comment

Rejestracja użytkownika

Zresetuj hasło