• Brak produktów w koszyku.

Image Alt
  /  Hiszpański   /  Gramatyka   /  Pretérito perfecto de indicativo (czas przeszły dokonany złożony) poziom podstawowy

Pretérito perfecto de indicativo (czas przeszły dokonany złożony) poziom podstawowy

Szukasz informacji o hiszpańskim czasie przeszłym dokonanym złożonym: pretérito perfecto de indicativo na poziomie podstawowym?

Na tej stronie znajdziesz różne źródła, gdzie został omówiony hiszpański czas przeszły dokonany zarówno w języku polskim, hiszpańskim jak i angielskim. Jeśli będzie brakowało Ci jakiegoś wyjaśnienia możesz sprawdzić przygotowany przez nas dostępny w sprzedaży za małą opłatą PDF. Omawiamy w nim bardzo szczegółowo zagadnienie czasu pretérito perfecto w języku hiszpańskim na poziomie podstawowym.  Oprócz obszernej teorii znajdziesz tam także ćwiczenia z kluczem odpowiedzi oraz bibliografię, na którą się powołujemy.

grambox poziom podstawowy

Gdzie jest pretérito perfecto?

Może ułatwi Ci poukładanie sobie wszystkich zagadnień gramatycznych w głowie oraz umiejscowienie pretérito perfecto dzięki układance gramatycznej – Grambox. Znajdziesz tam czas przeszły perfecto w kontekście, tzn. może mieć swoje konkretne miejsce w całej gramatyce języka hiszpańskiego. Ba! Według nas ono ma swoje bardzo konkretne miejsce. Zwróć uwagę na jego wielkość, reprezentuje ona zakres wiedzy, którą musisz wiedzieć o tym czasie.

Interesuje Cię umiejscowienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej?

KUP GRAMBOXA

Czym jest pretérito perfecto (czas przeszły dokonany złożony) i na co mi on?

Czas pretérito perfecto poznajemy jeszcze na poziomie podstawowym, choć w zasadzie jeszcze nie mieliśmy dużej styczności z językiem, ale z uwagi na fakt, że jest bardzo przydatny poznajemy go dosyć wcześnie. Warto znać sposoby wyrażania przeszłości. W końcu nie żyjemy tylko w teraźniejszości ani przyszłości, czasami miło wspominać poranna kawę, udany wyjazd do Hiszpanii czy wypad ze znajomymi na fiestę 🙂

Przychodzi nam wtedy z pomocą czas przeszły dokonany, kiedy dane zdarzenie łączy się w jakiś sposób z teraźniejszością lub termin kiedy się wydarzył, nie ma znaczenia i nie jest podawany w trakcie wypowiedzi ani nie jest znany rozmówcom. Czasem czas perfecto przyrównujemy do czasu Present Perfect, który występuje w języku angielskim.

Pretérito Perfecto często jest zestawiany z czasem przeszłym Indefinido. Choć obydwa czasy są przeszłe i dokonane zachodzi między nimi różnica. Dodatkowo, warto uwzględnić różnice w postrzeganiu i używaniu tych czasów w obrębie samych krajów hiszpańskojęzycznych. Fajnie przedstawione i wyjaśnione porównanie czasu Pretérito Perfecto i Pretérito Indefinido znajdziecie w prezentacji autorstwa Kingi Kubala (patrz na prawo).

Wyrażenia czasowe dla perfecto i indefinido

wyrażenia czasownikowe preterito indefinido

Potrzebuję bardziej usystematyzowanej wiedzy o pretérito perfecto

Masz wrażenie, że to nie wszystko co powinnaś wiedzieć o tym zagadnieniu na poziomie podstawowym?

Chcesz sobie poukładać w głowie hiszpańską gramatykę?

Nie do końca odnajdujesz się w zawiłościach gramatyki hiszpańskiej? Wolisz wizualne przedstawienie wszystkich zagadnień? Opracowałyśmy przedstawienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej w formie schematu z systematycznie poukładanymi klockami-zagadnieniami gramatycznymi.

Jeśli chcesz spojrzeć na hiszpańską gramatykę trochę inaczej niż zwykle to GRAMBOX jest dla Ciebie.

 

Kliknij w poniższą grafikę

Grambox lejek
Post a Comment

Rejestracja użytkownika

Zresetuj hasło