Po co mi w ogóle harmonogram powtórek?

Harmonogram powtórek to inaczej harmonogram uczenia się. Czyli określenie kiedy powinniśmy siadać do nauki, aby nie wylatywało nam wszystko tak szybko z głowy.

Chyba każdy kto się uczył języka obcego (lub jakiegokolwiek innego przedmiotu) zdaje sobie sprawę, że bez powtórki zapamiętywanie jest prawie niemożliwe.

 

Na podstawie krzywej zapominania wielokrotnie spotkałam się z właśnie takim układem powtórek materiału, żeby nauka nie poszła w las, a to czego się nauczyliśmy na długo lub  na zawsze zostało nam w głowie.

 

A! I nie zrażajcie się ilością powtórek. W całej tej masie wracania do tego samego materiału, chodzi o skoncentrowanie się maksymalnie i powtórzenie sobie całości materiału w czasie nie dłuższym niż 5 min (dla bloku nauki ok 45 min). Dlatego kluczowe jest dla powtórek robienie sobie własnych notatek, gdzie mamy tylko zaznaczone konkretne informacje, te najważniejsze. Patrząc na takie notatki powinno nam się „odpalić” w głowie wszystko co było na dany temat, bez konieczności czytania zdanie po zdaniu.

 

Materiał powinnyśmy przypomnieć sobie jeszcze po miesiącu i po pół roku.

 

Scroll to Top