Czym jest sustantivo (rzeczownik) i na co mi on?

Rzeczownik to obok czasownika najczęściej używana część mowy. Używamy go w większości zdań (zwykle jako podmiot). Co wypadałoby wiedzieć o rzeczowniku w hiszpańskim? Jak utworzyć liczbę mnogą oraz jakie są rodzaje (żeński, męski i… nijaki?). A jeśli mamy już wiedzieć wszystko co potrzeba na poziomie podstawowym, to warto jeszcze dodać informacje, gdzie rzeczownik ma swoje miejsce w zdaniu. Chyba nie chcesz do chłopaka zwracać się w formie żeńskiej, a do koleżanki mówić, że jest fajnym kolegą? Na pocieszenie powiem, że chociaż jest kilka regułek do zapamiętania, to jest to zagadnienie dosyć proste i przyjemne, nie to co niektóre… ale co ja będę straszyć. Jak w każdym języku jedne regułki gramatyczne są proste inne cięższe, na szczęście zagadnienia związane z rzeczownikiem są bardzo jasno ustalone, jest kilka wyjątków (no bo jakżeby inaczej), ale regułki sobie nie przeczą.Szukasz informacji o hiszpańskim rzeczowniku (sustantivo) na poziomie podstawowym? Oto kilka podstawowych informacji, które powinnaś znać o hiszpańskim rzeczowniku.

1. Rodzaj rzeczowników

W języku hiszpańskim rzeczowniki mają przypisany jeden z dwóch rodzajów gramatycznych: rodzaj męski (masculino), rodzaj żeński (femenino). W hiszpańskim występuje również rodzaj nijaki (neutro), jednak jest on obecny jedynie w pojedynczych przypadkach i to bardziej w odniesieniu do zaimków (wskazujących). Rzeczowniki męskie zazwyczaj kończą się na spółgłoskę, a rzeczowniki żeńskie na samogłoskę. Przykłady:
  • Rzeczownik męski: el libro (książka)
  • Rzeczownik żeński: la casa (dom)

2. Liczba rzeczowników

Rzeczowniki w języku hiszpańskim mogą występować w liczbie pojedynczej (singular) lub liczbie mnogiej (plural). Zwykle dodaje się końcówkę, aby zmienić rzeczownik z liczby pojedynczej na mnogą. Przykłady:
  • Liczba pojedyncza: el libro (książka)
  • Liczba mnoga: los libros (książki)
Odmiana rzeczowników w języku hiszpańskim może wiązać się z różnymi końcówkami, w zależności od rodzaju, liczby i przypadka. Przykłady:
  • el chico (męski, liczba pojedyncza, mianownik) – chłopak
  • los chicos (męski, liczba mnoga, mianownik) – chłopcy
  • la chica (żeński, liczba pojedyncza, mianownik) – dziewczyna
  • las chicas (żeński, liczba mnoga, mianownik) – dziewczyny
Niektóre rzeczowniki w języku hiszpańskim mają nieregularne formy w liczbie mnogiej. W takich przypadkach zmieniają się zarówno końcówka, jak i samą formę rzeczownika.    

3. Rzeczownik w zdaniu

W języku hiszpańskim rzeczownik zazwyczaj poprzedza przymiotnik, który także odmienia się zgodnie z rodzajem i liczbą opisywanej rzeczy. Przykład:
  • Mi hermana tiene un perro blanco. (Moja siostra ma białego psa.)
  Te informacje stanowią podstawy dotyczące rzeczowników w języku hiszpańskim na poziomie A1. Ważne jest, aby pamiętać, że w języku hiszpańskim istnieje wiele wyjątków od tych zasad, a rzeczowniki mogą mieć różne odmiany w zależności od kontekstu. Zagadnienie rzeczownika w hiszpańskim łączy się z rodzajnikiem, który jest jego nieodzownym elementem. Więcej na temat hiszpańskich rodzajników zjedziecie w tym wpisie.

Potrzebuję bardziej usystematyzowanej wiedzy o hiszpańskim rzeczowniku.

Masz wrażenie, że to nie wszystko co powinnaś wiedzieć o tym zagadnieniu na poziomie podstawowym?

Gdzie jest rzeczownik?

Może ułatwi Ci poukładanie sobie wszystkich zagadnień gramatycznych w głowie oraz umiejscowienie sustantivo dzięki układance gramatycznej – Grambox. Gdzie znajdziesz rzeczownik w kontekście, tzn. może ono mieć swoje konkretne miejsce w całej gramatyce języka hiszpańskiego. Ba! Według nas ono ma swoje bardzo konkretne miejsce. Znajduje się ono u podstawy całego Gramboxa zaraz obok czasownika. Daje podwaliny do wszystkich innych zagadnień, a napewno poznawanych w późniejszym czasie typów zdań, czasów i konstrukcji. Zwróć uwagę na jego wielkość, reprezentuje ona zakres wiedzy, którą musisz wiedzieć o rzeczowniku. Nie ma żartów, całkiem sporo musisz się dowiedzieć o rzeczownikach, ale warto! Zaraz obok czasownika to najczęściej używana część mowy.

Chcesz sobie poukładać w głowie hiszpańską gramatykę?

Nie do końca odnajdujesz się w zawiłościach gramatyki hiszpańskiej? Wolisz wizualne przedstawienie wszystkich zagadnień? Opracowałyśmy przedstawienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej w formie schematu z systematycznie poukładanymi klockami-zagadnieniami gramatycznymi.

Jeśli chcesz spojrzeć na hiszpańską gramatykę trochę inaczej niż zwykle, to GRAMBOX jest dla Ciebie.

 

Kliknij w poniższą grafikę

Scroll to Top