Dzisiaj poznamy ćwiczenie językowe na rozwijanie kompetencji pisania. Zacznę od wyjaśnienia na czym ćwiczenie polega, następnie krok po kroku przejdę do zaprezentowania jak go wykorzystać do nauki języka hiszpańskiego. Na końcu opowiem o jego wspaniałości 🙂

60-sekundowe pisanie

Krok 1. Odmierzanie czasu
Zadanie polega na wypisaniu jak największej ilość zdań jakie przychodzą nam do głowy w czasie 60 sekund. Do odmierzania czasu możemy użyć licznika w telefonie lub jednego z internetowych timerów. W trakcie tej minuty nie powinniśmy się koncentrować na nadmiernej poprawności używanych form gramatycznych czy słownictwie, którego używamy. Ma to sprowokować nas do wytworzenia w sobie pewnego automatyzmu budowania zdań. Pamiętaj w pierwszej kolejności wypisz jak najwięcej. Masz tylko minutę.  
Krok 2. Sprawdzanie
Dopiero kiedy minie czas, możesz wrócić do tego co napisałaś/eś i sprawdzić błędy. Teraz za pomocą słownika, podręcznika czy innej pomocy możesz na spokojnie analizować każde słowo. Już nie ogranicza Cię czas. Popraw swoje błędy i przećwicz zdanie na głos.    
Podpowiedź!
Jeśli nie wiesz od jakiego zdania zacząć, rozejrzyj się w kółko. Kolejne zdania mogą być ciągiem myśli idącym za pierwszym zdaniem. Nie pozwól sobie na zbytnie zastanawianie się nad treścią czy sensem pisanych zdań. W pierwszym etapie tego ćwiczenia chodzi o ilość.Stwarzanie takiej „wymuszonej” sytuacji może pomóc w domowych warunkach ćwiczenie używania żywego języka. Sytuacja kiedy rozmawiamy z obcokrajowcem, właśnie tak to wygląda. Nie mamy dowolnej ilości czasu na wyszukanie wszystkiego w słowniku. Czuję się presję czasu, że powinno się coś odpowiedzieć. Dlatego dla mniej odważnych, taki domowy trening, może okaza się przydatny.   Ćwiczenie można świetnie połączyć z jakimś zagadnieniem gramatycznym, którego aktualnie się uczymy.
Scroll to Top