Chcesz sobie zobrazować całą gramatykę hiszpańską?

SPRAWDŹ GRAMBOXA

Czym jest bezokolicznik i na co mi on?

Bezokolicznik jako najbardziej podstawowa forma czasownika powinna zostać omówiona jako jedno z pierwszych zagadnień gramatycznych. Nie tylko w języku hiszpańskim. Zwykle poznanie jak zachowują sie czasowniki w danym języku jest podstawą budowania wszelkich zdań. W każdym zdaniu (nie mówiąc o równoważnikach) używamy przecież czasownika. Skoro w każdym zdaniu jest czasownik, a bezokolicznik to jego najbardziej podstawowa forma… to nie obędzie się od wprowadzenia czym on jest i jak może wyglądać w danym języku. Po prostu musisz wiedzieć jak może wyglądać, jak go rozpoznać. W większości (zanych mi) języków bezokoliczniki mają jakieś cechy szczególne, dlatego łatwo je wyłapać w języku obcym. Stanowią podstawę do tworzenia innych form odczaswnikowych (czyli bazując na bezokoliczniku dopiero tworzymy inne czasy, formy czy konstrukcje). No inaczej się nie da. Bezokolicznik musisz znać i wiedzieć jak wygląda, a na tym można iść dalej i dopiero budować kolejne formy.Bezokolicznik w języku hiszpańskim to forma czasownika, która nie jest ograniczona przez osobę ani liczbę. Składa się z rdzenia czasownika i końcówki.

bezokolicznik: HABLAR

rdzeń: HABL-

końcówka: -AR

Końcówek mogą być trzy rodzaje: -ar, -er i -ir.   Przykłady bezokoliczników w języku hiszpańskim:
  • hablar (mówić)
  • comer (jeść)
  • vivir (żyć)
W języku hiszpańskim można również utworzyć formę zwrotną czasownika za pomocą zaimka „se”. Ta forma jest znana jako „bezokolicznik zwrotny”. Czyli do standardowej końcówki -ar, -er lub -ir dodajemy jeszcze -se, we wszystkich przypadkach tak samo. Oto kilka przykładów:
  • Acostarse (kłaść się do łóżka)
  • Lavarse (myć się)
  • Vestirse (ubierać się)

Pamiętaj! Często terminu bezokolicznik będziemy używać wymiennie z terminem czasownik.

Jak odmieniać czasowniki w tym hiszpańskim, podstawowym czasie teraźniejszym znajdziesz w innym wpisie.

Bezokolicznik w konstrukcjach

Bezokoliczników w hiszpańskim nie używa się zwykle samodzielnie, ale z czasownikami modalnymi lub innymi czasownikami, aby wyrazić cel, zamiar lub potrzebę wykonania określonej czynności. Na przykład:
  • Quiero hablar con mi amigo. (Chcę porozmawiać z moim przyjacielem.)
  • Tienes que comer más verduras. (Musisz jeść więcej warzyw.)
  • Necesitamos vivir en un lugar más grande. (Potrzebujemy mieszkać w większym miejscu.)
Czyli… to właśnie taka podstawowa forma czasownika MUSI stać po:   QUIERO (chcę) + bezokolicznik np. Quiero comer una hamburguesa. (Chcę zjeść hamburgera.) ¿Quieres bailar conmigo? (Chcesz ze mną zatańczyć?)   NECESITO (potrzebuję) + bezokolicznik np. Necesito beber algo o me muero de sed. (Muszę czegoś się napić, albo umrę z pragnienia.) No necesitamos su ayuda. (Nie potrzebujemy pana/pani pomocy.)   TENGO QUE (muszę) + bezokolicznik np. Tengo que bañar al perro. (Muszę wykąpać mojego psa.) ¿Tienes que hacerlo ahora? (Musisz to teraz robić?)   ME GUSTA (lubię) + bezokolicznik np. Me gusta ver películas americanas. (Lubię oglądać amerykańskie filmy.) A ellos les gusta pasar el tiempo con su abuelo. (Oni lubią spędzać czas z dziadkiem.)   To jedynie krótka lista przykładów zwrotów, z którymi używamy bezokolicznika, a jest ich o wiele, wiele więcej!   Listę podstawowych czasowników w hiszpańskim znajdziesz we wpisie o czasownikach. Sprawdź czy znasz je wszystkie!

Lista popularnych czasowników w bezokoliczniku w hiszpańskim

    Uwaga! Zwróć uwagę, że część z nich jest w formie zwrotnej, czyli ma „se” („się”), ale gdy tylko odetniemy końcówkę „se” od razu jesteśmy w stanie rozpoznać, do której koniugacji (ar, er, ir) należą.

Chcesz sobie poukładać w głowie hiszpańską gramatykę?

Nie do końca odnajdujesz się w zawiłościach gramatyki hiszpańskiej? Wolisz wizualne przedstawienie wszystkich zagadnień? Opracowałyśmy przedstawienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej w formie schematu z systematycznie poukładanymi klockami-zagadnieniami gramatycznymi.

Jeśli chcesz spojrzeć na hiszpańską gramatykę trochę inaczej niż zwykle to GRAMBOX jest dla Ciebie.

 

Kliknij w poniższą grafikę

Scroll to Top