• Brak produktów w koszyku.

Image Alt
  /  Hiszpański   /  Gramatyka   /  Verbo czyli hiszpański czasownik

Verbo czyli hiszpański czasownik

Czasownik hiszpański

 

W tym wpisie znajdziesz omówiony temat verbo, czyli czasownik hiszpański. Chociaż czasownik nie jest skomplikowanym zagadnieniem, to w jego obrębie mamy kilka ważnych kwestii. Bardzo zbliżonym tematem jest bezokolicznik, jednak został on omówiony w osobnym wpisie o infinitivo (bezokolicznik po hiszpańsku). 

W obrębie zagadnienia czasownika zostaną omówione takie tematy jak:

  • podstawowe informacje czym jest czasownik
  • rozróżnienie ser/estar/haber (hay)
  • czasowniki modalne

Nie musisz przerabiać całości za jednym razem. Myślę, że tematy są od siebie odległe, mimo że znajdują się w jednym temacie. Zwykle w trakcie zajęć omawiam osobno ser/estar, kolejne zajęcia poświęcam na dorzucenie do tych dwóch czasowników „być” jeszcze haber (hay) w znaczeniu there is. Czasowniki modalne same w sobie stanowią wiele tematów. Tzn. nie mam w zwyczaju dawać listy wszystkich i uczenia się ich na pamięć, chociaż jest to wygodne dla ucznia mieć taką listę. Zwykle uczniowie dostają ją dopiero na podsumowanie wszystkich zajęć, gdzie omawialiśmy czasowniki modalne (poder, deber, tener que, etc.).

grambox poziom podstawowy

Gdzie jest verbo?

Czasownik w hiszpańskim jest jedną z podstawowych części mowy. Jak w większości języków stanowi filar zdania. To właśnie za pomocą czasownika wyrażamy czynność, którą coś lub ktoś robi. W naszej układance gramatycznej Grambox znajduje swoje miejsce u podstawy każdego poziomu. Na poziomie początkującym języka hiszpańskiego jest bardzo obszerny. Dlaczego? Ponieważ musimy dowiedzieć się o nim wiele informacji, a dokładniej to jest wiele zagadnień dotyczących czasownika, lub konkretnych czasowników, które powinniśmy poznać już od pierwszych zajęć.

Interesuje Cię umiejscowienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej?

KUP GRAMBOXA

Czym jest verbo (czasownik po hiszpańsku) i na co mi on?

Jak już wspomniałam, czasownik to podstawowa część mowy. Odpowiada na pytanie:

  • co robi?
  • co się z kimś (czymś) dzieje?

a więc wyraża opis jakiegoś działania, dziania się, czynności. Ułóż sobie w głowie teraz kilka zdań, przypadkowych, bez specjalnego zastanawiania się. Czy w każdym z nich użyłaś czasownika? Czy w każdym zdaniu opisujesz jakąś czynność lub stan? Prawdopodobnie większość z Twoich zdań zawierała w sobie czasownik. Oczywiście możemy mówić o równoważnikach zdań, np. zamknięte drzwi, zakaz palenia itp. Ale to nie jest sposób w jaki się komunikujemy. Do efektywnej komunikacji dojdzie za pomocą pełniejszych zdań, gdzie użyjemy jednak czasownika.

Czasowniki ser, estar, hay w hiszpańskim

W języku hiszpańskim nie mamy jednego czasownika, który byśmy przetłumaczyli jako „jest”. Mamy za to trzy różne możliwości. W zależności od kontekstu użyjemy czasownika ser lub estar lub haber w (niezmiennej formie w czasie teraźniejszym hay). Hiszpanie podchodzą do zagadnienia w bardziej skomplikowany sposób, dla nich coś może być stałe lub zmienne, coś może odnosić się do lokalizacji (coś gdzieś jest/znajduje się). Ogólnie przyjmując ser jako czasownik odnoszący się do rzeczy stały, ma swoje wyjaśnienie, jednak wiele razy spokałam się z sytuacją, że pi pierwszych zajęciach z tymi czasownikami, kiedy wyjaśniła uczniom na czym zagadnieni polega. Uczniowie później nie przyjmowali do wiadomości, że podając lokalizajcę jakiegoś np. budynku, użyjemy ESTAR, nie SER. Przecież ten budynek będzie tam na stałe?! No niby tak… ale w hiszpańskim użyjemy już estar

 

A na naszym kanale znajdziesz film z odmianą czasownika ser, estar na poziomie średniozaawansowanym i film dla początkujących. Z kolei tutaj dowiedziecie się podstawowego rozróżnienia między hay i hay que.

Materiały umieszczone za zgodą autorek.

Masz wrażenie, że to nie wszystko co powinnaś wiedzieć o tym zagadnieniu na poziomie podstawowym?

Chcesz sobie poukładać w głowie hiszpańską gramatykę?

Nie do końca odnajdujesz się w zawiłościach gramatyki hiszpańskiej? Wolisz wizualne przedstawienie wszystkich zagadnień? Opracowałyśmy przedstawienie wszystkich zagadnień gramatyki hiszpańskiej w formie schematu z systematycznie poukładanymi klockami-zagadnieniami gramatycznymi.

Jeśli chcesz spojrzeć na hiszpańską gramatykę trochę inaczej niż zwykle to GRAMBOX jest dla Ciebie.

 

Kliknij w poniższą grafikę

Grambox lejek
Post a Comment

Rejestracja użytkownika

Zresetuj hasło