• Brak produktów w koszyku.

Image Alt
  /  Metodyka   /  Harmonogram powtórek w nauce języków obcych

Harmonogram powtórek w nauce języków obcych

powtórki materiału złote zasady

Po co mi w ogóle harmonogram powtórek?

Harmonogram powtórek to inaczej harmonogram uczenia się. Czyli określenie kiedy powinniśmy siadać do nauki, aby nie wylatywało nam wszystko tak szybko z głowy.

Chyba każdy kto się uczył języka obcego (lub jakiegokolwiek innego przedmiotu) zdaje sobie sprawę, że bez powtórki zapamiętywanie jest prawie niemożliwe.

 

Na podstawie krzywej zapominania wielokrotnie spotkałam się z właśnie takim układem powtórek materiału, żeby nauka nie poszła w las, a to czego się nauczyliśmy na długo lub  na zawsze zostało nam w głowie.

 

A! I nie zrażajcie się ilością powtórek. W całej tej masie wracania do tego samego materiału, chodzi o skoncentrowanie się maksymalnie i powtórzenie sobie całości materiału w czasie nie dłuższym niż 5 min (dla bloku nauki ok 45 min). Dlatego kluczowe jest dla powtórek robienie sobie własnych notatek, gdzie mamy tylko zaznaczone konkretne informacje, te najważniejsze. Patrząc na takie notatki powinno nam się „odpalić” w głowie wszystko co było na dany temat, bez konieczności czytania zdanie po zdaniu.

 

Materiał powinnyśmy przypomnieć sobie jeszcze po miesiącu i po pół roku.

Tyle pamiętamy po miesiącu:

po 1. powtórce
po 2. powtórce
po 3. powtórce
po 4. powtórce
po 5. powtórce

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Post a Comment

Rejestracja użytkownika

Zresetuj hasło